Buvindustrijas Gada Balva > Blogs > Eifeļa tornis

Eifeļa tornis

Eifeļa tornis ir dzelzs konstrukcijas tornis, kurš atrodas Champ de Mars parkā Parīzē, Francijā. Tas ir nosaukts inženiera Aleksandra Gustava Eifeļa vārdā, jo tieši viņa firma izveidoja torņa dizainu un vēlāk to uzbūvēja. Būvniecības darbi tika pabeigti 1889. gadā, lai torni varētu parādīt Pasaules izstādē. Torņa dizainu diezgan daudz kritizēja Francijas vadošie mākslinieki un citi intelektuāļi, bet neskatoties uz to, tas ir kļuvis par Francijas zīmolu pasaulē, un Eifeļa tornis ir viena no populārākajām celtnēm pasaulē. Tā ir augstākā celtne Parīzē un visvairāk apmeklētais maksas tūrisma objekts pasaulē. Pirms četriem gadiem, to 12 mēnešu laikā apmeklēja gandrīz 7 miljoni cilvēku un 2010. gadā tornī atradās tā 250 miljonais apmeklētājs.

Torņa augstums ir 324 metri jeb 1063 pēdas, kas ir aptuveni 81 stāvu mājas augstums. Torņa pamats ir kvadrāta formā un tā malas garums ir 125 metri. Pēc torņa atklāšanas, Eifeļa tornis, apsteidzot Džordža Vašingtona monumentu, bija augstākā cilvēku uzbūvētā celtne. Šis tituls Eifeļa tornim piederēja 41 gadu, kamēr ASV sākās debesskrāpju celtniecība. Šobrīd papildus antenu dēļ, tornis ir garāks par celtni, kas viņu tobrīd pārspēja – Kraislera ēku Ņujorkā. Bez pārraides antenām tā ir otra augstākā celtne Francijā, aiz Millau viadukta.

Eifeļa tornī ir 3 stāvi jeb līmeņi, kas pieejami apmeklētājiem. Pirmajā un otrajā līmeni atrodas restorāni. Trešais līmenis ir skatu platforma, kura atrodas 276 metru augstumā. Tā ir augstākā publiski pieejamā vieta Eiropas savienībā. Torņa pakāpē ir jāiegādājas biļetes un tad pa kāpnēm vai ar lifta palīdzību var doties augšup. Līdz pirmajam līmenim ir jākāpj 300 pakāpieni. Tieši tik pat augstu ir otrais līmenis. Lai gan uz trešo līmeni ved arī kāpnes, tās parasti ir aizslēgtas un apmeklētājiem ir jāizmanto lifts.

Šī celtne kopš 2013. gada ir krāsota īpašā bronzas krāsā. Torņa pamatne ir gaiša un tā virsotne jau ir krietni tumšāka. Tas ir saistīts ar atmosfērisko perspektīvu torņa garuma dēļ. Ja Eifeļa tornis visā garumā tiktu nokrāsots vienā krāsā, tad, skatoties uz torņa smaili, liktos, ka krāsa pamazām izbalē. Viena no lielākajām Holivudas filmu klišejām ir tas, kas Parīzē vienmēr pa logu redzams Eifeļa tornis. Lai gan pilsētā ir uzlikts 7 stāvu māju augstuma ierobežojums, pilnīgi neaizklātu skatu uz Eifeļa torni var izbaudīt no visai neliela māju skaita.

Eifeļa tornis ir kļuvis par Parīzes un visas Francijas simbolu. To atpazīst visā pasaulē, jo tieši šī celtne pārsvarā tiek saistīta ar šo ietekmīgo Eiropas valsti. Šī celtne mūsdienās tiek izmantota ne tikai kā tūrisma objekts. Kā jau iepriekš tika minēts, tornī ir atvēri vairāki restorāni un torņa smailē ir uzstādītas vairākas antenas un citas ierīces, kas nodrošina Francijas lielāko radio staciju un analogas televīzijas kanālu pārraidi.

Līdzīgi raksti

Comment