Buvindustrijas Gada Balva > Blogs > Kā atjaunot šuves mūra sienās?

Kā atjaunot šuves mūra sienās?

Tie, kuru mājās vai kādā no saimniecības ēkām atrodas mūra sienas, zina, ka mūra sienām ir viens trūkums – java, kas izmantota mūra sienu celtniecībā, mēdz nodrupt, veidojot neglītas plaisas un tādējādi bojājot arī sienas kopējo izskatu. Lai uzlabotu nokalpojušo mūra sienu izskatu, nav uzreiz nepieciešami kredīti vecās mūra sienas nojaukšanai un jaunas uzsliešanai – tās itin ātri un vienkārši ir iespējams atjaunot. Tāpat kā mūra sienas ir iespējams atjaunot arī citus elementus, kas būvēti no ķieģeļiem, piemēram, skursteņus, kamīnus un krāsnis.

Jūs varat mūrēt sienas, izmantojot augstākās kvalitātes ķieģeļus, tomēr, ja java būs slikti sajaukta vai ja jūsu mūrēšanas prasmes būs nepietiekošas, rezultāts var nebūt tāds kā cerēts. Mūrējumiem ir jābūt kvalitatīviem, jo no to kvalitātes ir atkarīga arī pārējās mājas uzturēšana un kvalitāte, proti, izdrupusi java var radīt plaisas, kas savukārt var veicināt mitruma izplatīšanos mājās.

Java ir viela, kas domāta ķieģeļu atdalīšanai mūrējumos, kā arī robiņu, plaisiņu un citu nepilnību aizpildīšanai ķieģeļos. Javai ir milzīga loma mājas konstrukcijā, neatkarīgi no tā, vai māja ir būvēta no ķieģeļiem, betona blokiem vai akmeņiem. Java ir ievērojami mīkstāka par ķieģeļiem, tādēļ laika gaitā apkārtējās vides ietekmē tajā rodas dažādi bojājumi – jau pieminētie robi, plaisas un citi defekti. Var šķist neticami, bet mūra sienu šuvju ārējās javas daļas atjaunošana var pagarināt konstrukcijas mūžu par vēl 50 – 60 gadiem.

Ja redzat, ka jūsu mūra sienās java ir izdrupusi, ziniet, ka ir pienācis laiks to atjaunot. Patiesībā šuvju atjaunošana ir salīdzinoši vienkāršs darbs, kā arī to atjaunošanai nepieciešamie materiāli nav dārgi, neprasot lielus finanšu ieguldījumus. Neskatoties uz to, ka darbs ir vienkāršs, tas ir darbietilpīgs, tādēļ, ja jums pašiem nav daudz laika, apsveriet domu par kāda profesionāļa nolīgšanu, kas to varētu izdarīt jūsu vietā.

Mūsdienās ir nopērkamas dažādas krāsas un tekstūras java, tomēr visbiežāk tiek pielietota tieši kaļķa java. Lielākā daļa padomju laika ēku ir mūrētas, izmantojot kaļķa javu. Šuvju atjaunošanas maisījumos nav ieteicams izmantot cementu, jo tam ir tendence sadrupt ātrāk nekā kaļķa javai, palielinot iespēju, ka mājā iekļūs mitrums. Cementa javas ir cietākas un mazāk porainas, kā arī kalpo ilgāk par pašiem ķieģeļiem, tomēr tās ir trauslākas par kaļķa javām. Tāpat cementa javas vieglāk pakļaujas sāls un sulfātu ietekmei, bet kaļķa javām šādu īpašību nav. Jā, kaļķa java ir dārgāka par cementa javu, tomēr ilgtermiņā kaļķa java atmaksājas, jo šuvju atjaunošanu ir nepieciešams atkārtot pēc vairākiem desmitiem gadu.

Visupirms jāsāk ar vecās javas izkalšanu no šuvēm. Ja java padodas viegli, var izmantot plakano skrūvgriezi, tomēr, visticamāk, būs jāizmanto kalts. Sāciet ar vertikālo šuvju izkalšanu, pretējā gadījumā var nejauši sabojāt ķieģeļus. Vajadzētu izkalt apmēram 8 – 12 mm no šuvju virspuses. Kad tas ir izdarīts, izslaukiet šuves ar saru birsti, atbrīvojot tās no javas putekļiem. Sākumā sajauciet nelielu daudzumu javas, kas varētu pietikt apmēram 3 ķieģeļu rindām, citādi to var nākties izmest, jo java sāk cietēt uzreiz pēc tās sajaukšanas. Tāpat ir būtiski sajaut javu pareizajā konsistencē – raugiet, lai tā nebūtu pārāk šķidra, citādi būs grūti to uzklāt. Lai šuvēs ieklātu javu, izmantojiet špakteļlāpstiņu un ķelli. Sākumā uzlieciet uz ķelles pavisam nelielu daudzumu javas un novietojiet to tieši pretī sienai, ar špekteļlāpstiņu to iespiežot šuvēs. Sākumā aizpildiet visas horizontālās šuves, vienā piegājienā pievēršoties laukumam, kas nav lielāks par vienu kvadrātmetru. Kad esat droši, ka java ir nožuvusi, notīriet tās pārpalikumus no ķieģeļiem ar asu saru birstīti.

Līdzīgi raksti

Comment