Buvindustrijas Gada Balva > Blogs > Kaņepju šķiedra celtniecībā

Kaņepju šķiedra celtniecībā

kanepju_skiedras_majaKaņepju šķiedras ir vienas no stiprākajiem dabiski pieejamajiem materiāliem pasaulē, tomēr dēļ kaņepju aizliegšanas likumiem šis materiāls ir ticis aizmirsts celtniecībā un ar to saistītajās nozarēs. Kaņepju šķiedra var tikt izmantota gan celtniecībā veidojot mājas gan arī kā izolācijas materiāls, bet ārpus celtniecības no šīm šķiedrām var veidot apģērbus un vēl daudz un dažādus citus materiālus.
Ja runājam tieši par celtniecību tad pēdējos gados kaņepju šķidra ir atguvusi savu labo slavu un ar tādiem produktiem kā “HemCrete” ieguvusi plašsaziņas līdzekļu atpazīstamību. Bet kas tad īsti ir kaņepju šķiedras un kā no tām iespējams veikt būvniecības darbus un būvēt mājas?

Vispirms ir jāsaprot, ka kaņepju šķiedra ir kaņepju auga stumbrs, jeb zaļā daļa, kas ir tikusi izkaltēta un sasmalcināta. Novācot kaņepju ražu (sēklas) šī šķiedra parasti paliek pāri un ja tai netiek atrasts alternatīvs pielietojums, tad tā tiktu sadedzināta vai izmantota ziemā dzīvojamo māju sildīšanai. Tomēr kā jau raksta sākumā minēju pēdējos gados ir šai šķiedrai ir atradušies risinājumi celtniecībā, kur sajaucot to ar kaļķakmeni ir iespējams izveidot pietiekoši cietu masu lai ar to varētu būvēt dzīvojamās mājas. Šī kaņepju šķiedra tiek sajaukta kopā ar kaļķakmeni un ūdeni un tad tā tiek sapresēta lai varētu veidot mājas sienas. Šādas darbības ir salīdzinoši lētas jo šķiedras cena brīvajā tirgū ir zema, un kaļķakmens arī ir salīdzinoši lēts, ja salīdzina to ar parastajiem cementa maisījumiem.

Lai salīdzinātu šo kaņepju šķiedru celtniecības materiālu ar cementu ir vajadzīgs saprast, ka kaņepes augot uzkrāj oglekļa dioksīdu un tāpēc kad šis materiāls tiek izmantots celtniecībā, tas padara uzcelto objektu ļoti ekoloģiski tīru, jo tajā tiek uzkrāts vairāk oglekļa dioksīds nekā tiek aptērēts uzceļot šo māju. Savukārt cementa ražošanā tiek izmantots liels enerģijas daudzums, un šādas celtnes parasti nav energoefektīvas. Vēl pie labajām īpašībām kaņepju šķiedrai ir jāmin arī fakts ka celtnes, kas veidotas no šī materiāla parasti tā teikt “elpo” jo šis materiāls ir 4 reizes vieglāks un ne tik blīvs, kā cements, kas ļauj tam uzsūkt mitrumu un pēc tam to arī atdot atpakaļ dabā, kad tas nav nepieciešams. Kopumā kaņepju šķiedra ir labs alternatīvās būvniecības materiāls, tomēr tā blīvums un spēks nav salīdzināms ar cementu un tas savukārt nozīmē, ka ir vajadzīgi papildus materiāli, kas noturēs māju augšā, jo tā noteikti nevarēs balstīties tikai uz šī šķiedras-ģipša maisījuma.
Manuprāt šī ir laba ideja, tomēr to noteikti varētu pilnveidot un attīstīt tālāk, izmēģinot jaunus piejaukumus un citu materiālu sajaukumus lai radītu materiālu kas patiešām ir stiprs, ekoloģiski tīrs un arī noturīgs.

 

Līdzīgi raksti

Comment