Buvindustrijas Gada Balva > Blogs > Mūsdienīgā celtniecība

Mūsdienīgā celtniecība

Kurš gan no mums nav saskāries ar celtniecību? Teiksiet, nē? Bet bērnībā mēs visi, bez izņēmuma, no dažādu krāsu klučiem esam gan mājas un pilis cēluši, gan tiltus būvējuši.

No mūsu bērnības – līdz mūsdienām daudz kas ir mainījies, tieši tāpat, kā daudz kas ir mainījies no tiem senajiem celtniecības pirmsākuma laikiem. Tagad nerunāsim par tiem laikiem, kad tika būvētas zaru būdas un dzīvots alās. Bet ņemsim vērā tos laikus, kad tehnoloģijas tikko sāka attīstīties.

To celtniecību, kas ir mūsdienās, ir grūti noraksturot. Pirmais, ko mēģināsim aprakstīt – tas ir arhitektūras stils. Arhitektūra, mūsdienīgā celtniecība un ēku celtniecība savā starpā ir cieši saistītas.

Arhitektūra, tulkojumā no latīņu valodas, nozīmē – projektēšana, jebkuru ēku un būvju celtniecība. Tā ir ēku celtniecības mākslinieciskā daļa. Ja mēs celtniecībā lietojam terminu arhitektūra, tad tas nozīmē, ka tas ir pazīmju un formu kopums, kurš raksturo dotajā laikā celto būvi. Tajā tiek izmantotas atbilstošas konstruktīvās, mākslinieciskās un funkcionālās celtniecības aprīkojuma īpašības. Visas, šīs īpašības, lielā mērā nosaka tradicionālās, dažādu tautību, ēku celtniecības atšķirības. Mūsdienās ir aktuāls stils “Modern”, kurš savus pirmsākumus ir ņēmis 19. – 20. gadsimtā. Šajos gados manāmi attīstījās un sāka virzīties uz priekšu celtniecības industrija. Tika izstrādāts tāds celtniecības materiāls, kā betons, dzelzsbetons, dzelzs, kā arī stikls, kurš ļāva pietuvoties tādiem stiliem, kā ‘’tehno’’, ‘’minimālisms’’, ‘’hai – tek’’.

Pie jaunajiem būvniecības materiāliem var pieskaitīt ne tikai plaši mūsdienās pazīstamās krāsas, lakas, špaktelēšanas šķīdumus un līmes, bet arī, gāzbetonu, penobetona blokus, paneļus, kurus speciālisti labprāt pielieto būvniecībā. Šos paneļus bieži izmanto gan rūpnieciskajā, gan individuālajā celtniecībā. Mūsdienās ir firmas, kuras ražo arī taisnstūra formas plāksnes, kuras izgatavo uz cementa pamatiem un pievieno tām minerālo pildītāju. Tādas plāksnes satur no stikla austu tīklu un kalpo gan ārējiem darbiem, gan iekšdarbiem. Lietošanā tās ir tik izturīgas, ka var aizstāt gan betonu, gan ķieģeļus. Citas mūsdienīgās firmas piedāvā keramzīta un betona blokus, kuri apjoma ziņā var aizstāt četrus ķieģeļus. Ja celtniecībā pielieto tādus blokus, tad manāmi var samazināt celtniecības laikus un izmaksas.

Mūsdienās cilvēki ir iecienījuši celt paši savas privātmājas. Ceļot tādu māju, var ļaut vaļu savai fantāzijai, mākslinieciski izpausties, veidot savu īpašo arhitektūru, var izvēlēties vietu, kur māja atradīsies, vai tas būs kluss nostūrītis, kādā īpašā vietā, vai tā būs skaļā un dzīvības pilnā pilsēta.

Pie mūsdienīgajām celtniecības metodēm var attiecināt arī tā saukto Kanādas tehnoloģiju, kur celtniecība sastāv no ‘’sendviču paneļiem’’. Tāda celtniecība arī samazina gan laiku, gan izmaksas. Tās priekšrocības ir – ekoloģiski tīri materiāli, enerģijas taupīšana un arhitektūras fantāzijas lidojuma iespējas.

Liela perspektīva māju būvniecībā ir arī monolītajām tehnoloģijām. Šajā gadījumā konstrukcijas tiek gatavotas no betona masas.

Mūsdienās zinātne soļo uz priekšu straujiem soļiem. Lielos ātrumos tiek izgudrotas arvien jaunas tehnoloģijas, kuras atvieglo un modernizē celtniecības iespējas. Bet, neskatoties uz to visu, nevajag aizmirst arī gadsimtiem ilgi izmantotās metodes un pieredzi. Piemēram, koka izmantošanu celtniecībā – tas lielā mērā nodrošina ēkai ilgu mūžu, celtniecība ir ekoloģiski ļoti tīra, māja būs īpaša koka siltuma un smaržas pilna.

Līdzīgi raksti

Comment